Kosárlabda alapismeretek kezdőknek

Török Kosárlabda Szövetség

A kosárlabda a futball után a legkövetettebb sport. Emberek milliói szerte a világon nemcsak kosárlabda-mérkőzéseket néznek, hanem fogadásokkal is növelik az izgalmat. Emellett sok gyerek és fiatal álmodik arról, hogy kosaras legyen, hiszen a kosárlabda a legnépszerűbb és legjövedelmezőbb sportág. Ebben a cikkben részletes információkat talál a kosárlabdáról.

Hogyan játsszák a kosárlabdát?

A kosárlabda egy olyan sport, amelyet két ötfős csapat játszik. Úgy játsszák, hogy labdákat dobnak egy 3.05 cm átmérőjű körből álló kosarakba a talajtól 45 méter magasságban, téglalap alakú mezőben. Mivel a pot magas, ezt a játékot általában magas emberek játsszák.

Mindkét csapatból öt játékos van a pályán. Hét játékosuk is van csereként. A játékvezetők száma is három. Az egyik játékvezető lesz a főbíró. A játék az XNUMX. játékvezető ugrólabdájával kezdődik. A labdát elkapó csapat támad. A másik csapat a karikáját védve próbál nem szerez gólt.

Mik a kosárlabda szabályai?

1- A játékot négy periódusban játsszák. Az egyes időszakok időtartama 10 perc. A második szakaszban a szünet ideje 15, a többi szakasz közötti pihenőidő 1 perc. Minden csapat egy időkérésre jogosult az első három harmadban, és két időkérés a negyedik harmadban.

2- Ha a játékot leállítják, az óra is leáll.

3- Az 5 szabálytalanságot kapott játékos elhagyja a pályát.

4- Ha az egyik csapat 4 szabálytalanságot követ el egy perióduson belül, a másik csapat minden következő szabálytalanságért kétlövéses szabaddobást ír ki.

5- Amelyik csapatnál van a labda, annak 24 másodpercen belül be kell dobnia a labdát az ellenfél kosarába. 8 másodpercen belül el kell hagynia saját pályáját. Ha ezen időn belül nem tudja a labdát a kosárba vagy a saját terepéből kihozni, a labda az ellenfélhez kerül.

6- Vannak vonalak, amelyek alakítják a játékteret. Ezen sorok egyike a 3-as számsor. A vonalon kívülről dobott számokat 3-ra, a befelé dobott számokat 2-re számítjuk. Minden szabálytalanságból dobott labdát pontot adunk.

7- Az a csapat lesz a győztes, amelyik 40 perc alatt a legtöbb pontot szerzi. 2 pontot kapnak, 1 pontot kap a vesztes csapat. Ha a döntetlen nem szakad meg határidőn belül, további 5 perc jár.

Hogyan szerveződnek a kosárlabda-mérkőzések?

A Török Kosárlabda Szövetség szervezi és irányítja a törökországi kosárlabda bajnokságokat és mérkőzéseket. A mi országunkban;

•  Férfi szuperliga (BSL)
  •  Női szuperliga (KBSL)
  •  Török Kosárlabda Liga (TBL)
  •  török ​​női kosárlabda-bajnokság)
  •  Török kosárlabda 2. Liga (TB2L)
  •  Kosárlabda Fejlesztési Liga (BGL)
  •  Férfi Kosárlabda Regionális Liga (EBBL)
  •  A női kosárlabda regionális bajnokságot (KBBL) játsszák.

Minden csapat a saját bajnokságában játszik kétszakaszos bajnoki stílusban. A bajnokság végén a legjobb nyolc csapat 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 arányban kiesés formájában mérkőzik meg egymással.

Kosárlabda mérkőzések Pontszámítás

A kosárlabda szuperligában 16 csapat szerepel. Ezek a csapatok két szakaszos bajnoki stílusban mérkőznek meg egymással. Az a csapat, amelyik legyőzi ellenfelét, 2 pontot kap. A vesztes csapat 1 pontot kap. A kosárlabda meccseken nincs döntetlen. További 5 perc áll rendelkezésre, amíg egy csapat több pontot szerez.

Amikor a hét meccsei véget értek kosárlabda liga állása számítás alatt van. A legtöbb győzelmet és magasabb pontszámot elérő csapatokat rangsoroljuk.